Monday, 04 November 2019 17:29

Taking early steps to ensure the national track and field team is ready to shine next year, Athletics South Africa (ASA) has unveiled a 56-member Preparation Squad for the 2020 Olympic Games in Tokyo, Japan.

The Preparation Squad includes 39 athletes (28 men and 11 women) in individual events, as well as 17 other athletes who make up the men's and women's 4x100m relay squads, along with the men's and mixed 4x400m relay squads.

This squad features sprinter Akani Simbine, marathon runner Stephen Mokoka, and long jumpers Luvo Manyonga and Ruswahl Samaai, who all finished among the top five in their disciplines at the IAAF World Championships in Doha, Qatar two months ago.

A number of injured athletes have also been given places in the provisional squad, including Olympic 400m champion Wayde van Niekerk. They will need to prove full fitness if they hope to make the final team for the Tokyo Games.

Caster Semenya, who won the women's 800m title at the 2016 Rio Games, has also been included, though her place in the final team will depend on the outcome of an appeal lodged at the Federal Supreme Court of Switzerland regarding international gender rules on women.

The provisional squad, who were selected based on their performances in 2019, will be monitored by the ASA high performance department in the build-up to the Tokyo Games where the track and field competition is scheduled to take place from31 July to 9 August.

The final ASA team will be announced by Sascoc (the SA Sports Confederation and Olympic Committee) closer to the Games.

“There are a lot of expectations from this team after the failure to capture medals in Doha. The Olympics are going to be a new competition for everyone even to those who were crowned champions at the World Champs,” said Aleck Skhosana, the President of ASA.

 

Preparation Squad

2020 TOKYO OLYMPIC GAMES

 

No

Name 

Surname

Gender

Event

Province

1

Akani

SIMBINE

M

100m

AGN

2

Simon

MAGAKWE

M

100m

WPA

3

Thando

DLODLO

M

100m

ANWN

4

Clarence

MUNYAI

M

200m

AGN

5

Anaso

JOBODWANA

M

200m

KZNA

6

**Luxolo

ADAMS

M

200m

EPA

7

**Wayde

VAN NIEKERK

M

400m

AFS

8

Thapelo

PHORA

M

400m

AGN

9

Derrick

MOKALENG

M

400m

CGA

10

Gardeo

ISAACS

M

400m

BOLA

11

Tsepo

TSHITE

M

800m

AGN

12

**Rynardt

VAN RENSBURG

M

800m

AFS

13

Rantso

MOKOPANE

M

3000mSC

ACNW

14

Antonio

ALKANA

M

110mH

WPA

15

**Sokwakhana

ZAZINI

M

400mH

AGN

16

Lindsey

HANEKOM

M

400mH

AGN

17

Zarck

VISSER

M

LJ

CGA

18

Luvo

MANYONGA

M

LJ

EPA

19

Ruswahl

SAMAAI

M

LJ

BOLA

 

20

Orazio

CREMONA

M

SP

CGA

21

Kayle

BLIGNAUT

M

SP

CGA

22

**Victor

HOGAN

M

DT

BOLA

23

**Lebogang

SHANGE

M

20Km RW

CGA

24

Wayne

SNYMAN

M

20km RW

AGN

25

Stephen

MOKOKA

M

Marathon

AGN

26

Elroy

GELANT

M

Marathon

ACNW

27

Desmond

MOKGOBU

M

Marathon

CGA

28

Marc

MUNDELL

M

50Km RW

KZNA

29

Tebogo

MAMATHU

F

100m

AGN

30

Zeney

VAN DER WALT

F

400mH

AGN

31

*Caster

SEMENYA

F

800m

AGN

32

Dominique

SCOTT-EFURD

F

5000m

WPA

33

Rikenette

STEENKAMP

F

100mH

AGN

34

Wenda

NEL

F

400mH

AGN

35

Rogail

JOSEPH

F

400mH

WPA

36

Lynique

BENEKE

F

LJ

AFS

37

Sunette

VILJOEN

F

JT

AGN

38

Gerda

STEYN

F

Marathon

AGN

39

**Nolene

CONRAD

F

Marathon

WPA

*Pending the IAAF case / ** Injured Athletes 2019 season

 

 

 

SENIORS RELAY SQUADS

 

4X100M

No

Name 

Surname

Gender

Event

Province

1

Akani

SIMBINE

M

4X100m

AGN

2

Simon

MAGAKWE

M

4x100m

WPA

3

Thando

DLODLO

M

4x100m

ANWN

 

4

Clarence

MUNYAI

M

4x100m

AGN

5

Anaso

JOBODWANA

M

4x100m

KZNA

6

Chederick

VAN WYK

M

4X100m

ACNW

7

Dambile

SINESIPHO

M

4X100m

AGN

8

Thando

ROTO

M

4x100m

AGN

 

 

 

 

 

 

1

Tamzin

THOMAS

F

4x100m

CGA

2

Taylon

BIELDT

F

4x100m

AGN

3

Rikenette

STEENKAMP

F

4x100m

AGN

4

Tebogo

MAMATHU

F

4x100m

AGN

5

Rose

XEYI

F

4x100m

AGN

6

Antionette

VAN DER MERWE

F

4x100m

AGN

7

Rea

MOLOI

F

4x100m

AGN

8

Petunia

OBISI

F

4x100m

WPA

 

 

 

 

 

 

 

4X400M

No

Name

Surname

Gender

Event

Province

1

Derrick

MOKALENG

M

4X400m

CGA

2

Gardeo

ISAACS

M

4X400m

BOLA

3

Ranti

DIKGALE

M

4X400m

AGN

4

Jon

SEELIGER

M

4X400m

AGN

5

Lythe

PILLAY

M

4X400m

CGA

6

Pieter

CONRADIE

M

4X400m

ACNW

7

Thapelo

PHORA

M

4X400m

AGN

8

Ashley

HLUNGWANI

M

4X400m

AGN

 

 

 

 

 

 

1

Zeney

VAN DER WALT

F

4x400m mixed

AGN

2

Wenda

 NEL

F

4x400m mixed

AGN

3

Danel

 HOLTON

F

4x400m mixed

ACNW

4

Taylon

BIELDT

F

4x400m mixed

AGN

5

Ranti

DIKGALE

M

4x400m mixed

AGN

6

Jon

SEELIGER

M

4x400m mixed

AGN

7

Lythe

PILLAY

M

4x400m mixed

CGA

8

Pieter

CONRADIE

M

4x400m mixed

ACNW